ADHD, nejčastěji známé jaké Syndrom hyperaktivity nebo Poruchy pozornosti patří mezi neurovývojové poruchy a projevuje se nejčastěji u dětí v raném dětství ve školním věku a v jisté míře může přetrvat až do dospělosti, kdy se nemoc projevuje jako vnitřní neklid, tenze a impulzivita. Dle různých dostupných zdrojů postihuje cca. 3-7% dětské populace. Nic méně, tento fenomén postihuje čím dál více dětí. Čím to je? Lepší zobrazovací metody při vyšetření mozku? Chuť lékařů nálepkovat nemocné a následně léčit příznaky a projevy nebo neléčit důvody? Současný životní styl rodičů i dětí? Snaha vydělávat za všech okolností a přidáváním jedů do sladkostí a do pokrmů, které dnes patří k rodinnému standardu? Tento článek je neodborný a jedná se o úvahu nad ADHD. Nebudete-li souhlasit, dočtěte v klidu dále a pokuste se nad těmito řádky udržet pozornost, protože naše děti ji ztrácí a možná za to můžeme právě my! Dospělí, rodiče, vychovatelé, vedoucí, učitelé, lékaři ...
Článek ADHD - Porucha pozornosti a syndrom hyperaktivity se připravuje a je rozepsán ... Děkuji za pochopení.
Taky si občas pokládáte otázky a úvahy typu: Za nás tolik alergických dětí nebývalo. Ty děti jsou čím dál hloupější a hloupější. Co je tohle za materiál? Kam to spějeme? V těchle dětech je naše budoucnost? No potěš ... Ano? Ptáte se sami sebe na to samé? Možná se budete divit, kolik odpovědí na tyto otázky máme ve svých rukách!
Osobně stojím za názorem, že ačkoliv v mnoha případech ADHD se skutečně jedná o ADHD, odhadem 50% případů dětí s ADHD by šlo ještě "vyléčit" a to například rákoskou - podobně jako množící se projevy Dyslexie, kdy se často jen jedná o projev lenosti dítěte nebo rodičů. Prosím, nekamenujte mě za tento názor. Za desítky let, kdy se jako vedoucí nebo hlavní vedoucí starám o děti, jsem poznal mnoho dětí s ADHD. Ano, nejednou šlo o ukázkové případy této nemoci. Bohužel, což je horší, často šlo taky o projevy špatné výchovy, nedůslednosti, dietní chyby a podobně.
V případě, že rodič své dítě vykrmuje deseti sušenkami denně, nejedná se o ADHD, ale o projev energie, která musí ven. A jak umí dítě spalovat přebytečnou energii? Zlobením, nepozorností a podobně. Jedná se tudíž o Dietní chybu a to chybu rodičů! Cukry, stejně tak jako soli, vitamíny, minerály, můžeme dětem dopřávat jen v omezeném množství. Cukry jsou ve všem. V rohlíkách, těstovinách, rýži, limonádách, v ovoci, všude. Proč do dětí cpeme tolik zbytečných jedů - cukrů? Abychom byli hodní rodiče a ukázali naši lásku? Byli zlí rodiče a dítěte se na 10 minut zbavili? Ukázali před sousedy že "my na to máme"? Nebo se jen bezducha podmanili reklamním sdělením, že sladkost s medvídkem na obalu je skutečně zdravá a zdraví dítěte prospěsná?
Často jsem zaregistroval a to právě na táborech stav nebo argument rodičů, že jejich dítě je "živější", "no jo, ten náš klouček je jen trochu hyperaktivní" nebo "nevím co to do toho kluka vjelo" ... rodiče cpou do dětí kilogramy a kilogramy cukru měsíčně a následně ho utlumují medikamenty (doplnit názvy léků), že dítě je schopné usnout ve stoje na ranním nástupu.
Řešení: Dávejte svým dětem sladkosti opravdu jen výjimečně. Nepravidelně. A v malých dávkách. Ať má vaše dítě radost z jednoho bonbonu stejně jako z pytlíku bonbonů. Proč má sníst (sežrat na posezení) celou tabulku čokolády (250g), když jako třešnička na dortu stačí pár čtverečků čokolády. Nebuďme jako rodiče líní a dopřejmě dětem kvalitní stravu. Sami jezte zeleninu. Dítě je jako opice. Bude vás rádo napodobovat. A když dneska po vás opičí "fuj, mrkev", asi ji do dítěte pak horko těžko dostanete!
U pokrmů pro děti je další problém. A to nejen u pokrmů pro děti, ale u této kategorie produktů na trhu je to do očí bijící. Přidatné látky. Často vyráběné ze stejných surovin jako elektrické zásuvky nebo palubní desky automobilů. Ano, jedná se o ropné produkty. A my je kupujeme a krmíme jimi naše děti. A pak se divíme, že jejich vývoj není dle našich přání. Jejich přáním taky asi není pít a jíst mastná kola na kaluži - oni chtějí dobré, zdravé jídlo a na oplátku se vám oplatí křivým úsměvem ale zdravým vývojem :)
Studie objednaná britskou Food Standards Agency zjistila, že směs potravinářských barviv a konzervantů zvyšuje míru hyperaktivity a deficitu inteligence u dětí, není však jasné, která složka by mohla být za tyto účinky odpovědná. Chinolinová žluť je jedním z barviv, které Hyperactive Children's Support Group doporučuje vyloučit z výživy dětí. (zdroj: Wiki, 17.4.2015)
Brilantní modř je synteticky vyráběna z uhelného dehtu. Už jen ze základní suroviny je patrné, že do zdravé výživy to asi nepatří. A dětem do pokrmů už vůbec ne. Pokud to chcete jíst vy, ok. Ale proč to cpete do dětí? Zajímalo by mě, zda vedoucí výroby nebo generální ředitel fabriky kde to vyrábí nosí domů sušenky a podobné blivajzy dětem jako "malá domů".
Výrobky které obsahuji Brilantní modř: Bonbony Halls, žvýkačky Airwaves, bonbony Skittles, sušenka Margot, ovocné tvarohové řezy a mnoho dalších výrobků! (Zdroj: Zdravapotravina.cz, 17.4.2015)
Obrovskou novinkou v Klubu 112 je to, že připravujeme letní dětské tábory hned ve 4 turnusech a to není všechno! Ještě míříme do vlastního tábořiště :)
Magistrátem hl. m. Prahy byla schválená naše veřejná sbírka, díky které bychom chtěli pořídit zdravotnické a záchranné pomůcky jako například Automatický externí defibrilátor Philips HeartStart FRx pro výcvik a použití v případě potřeby.
Od 20. 4. 2018 usilovně pracujeme na tom, abychom 10. 9. 2018 vydali první číslo našeho časopisu Kuráž, který se má postavit za příslušníky IZS a to nejen v práci, ale také v soukromém životě.